Foto: Scandinavian XPO/Illustration/Montage

Verksamheter igång i Scandinavian XPO

Scandinavian XPO som öppnar fullt ut vid årsskiftet 20/21 har redan ett flertal verksamheter igång.

Redan idag bedrivs det ett antal verksamheter i gamla Eurostop, numera Scandinavian XPO. Till årsskiftet i år öppnar mötesarenan upp för fullt. De gamla verksamheterna kommer att bli en del av den nya. Vid öppningen kommer Scandinavian XPO att bli nordens närmaste mötesplats med 40 000 kvadratmeter som innehåller tre olika evenemangshallar, konferensrum, hotell, restauranger och vårdcentral bland annat.

De verksamheter som redan finns idag är bland annat Ahlsell, Byggmax, Din Doktor, Salong Eurostop och Circle K.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening