Märstabon Tony Barosen är en av delägarna i Veddestagruppen.Foto: Veddestagruppen
Så här blir anläggningen när den står klarFoto: Veddestagruppen

Veddestagruppen ska växa i Arlandastad

Veddestagruppen med delägaren Tony Barosen från Märsta uppför nytt logistikcenter i Arlandastad.

Veddestagruppen kommer att uppföra en fastighet på 25 0000 kvadratmeter i Arlandastad för att hantera deras verksamhet, i samband med etableringen tror man att det blir många nya jobbtillfällen. Märstabon Tony Barosen är en av delägarna i företaget:
– Jag gör en gissning på att 20-30 personer initialt men mer allt eftersom våra kunder växer i volym. Vi har idag full beläggning på företagen och våra kunder aviserar för merförsäljning redan nu, berättar Tony Barosen för märsta.nu

Tony Barosen är VD för ett av Veddestagruppens dotterbolag, Bemanningsstyrkan i Rosersberg AB. Idag är antalet anställda ca 200 stycken, utöver det tillkommer 60 anställda i de tre andra bolagen.
– Vi har vuxit starkt de senaste åren genom organisk tillväxt. Därav behovet att flytta till en större lokal.

Tidigare har man haft lokaler i Rosersberg, närheten till Arlanda samt både E4 och E18 från det nya läget i Arlandastad var en av anledningarna till flytten. Fastigheten förväntas vara uppförd det första kvartalet 2020 och anpassas för att tillgodose Veddestagruppens behov. Det är Logisticenters och Skanska som sköter uppförandet. Utöver Bemanningsstyrkan är de tre andra bolagen Veddesta Distribution, Veddesta Transport och Multi Logistik. Med den nya anläggningen kommer man att öka sin lagerkapacitet upp till 50 procent.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.

Så här kan du spara pengar på dina dagliga utgifter

Partner Att hålla koll på sina dagliga utgifter är viktigt för att upprätthålla en stabil ekonomi. Genom att införa enkla sparstrategier kan du frigöra resurser för framtida behov. Dessa strategier är särskilt viktiga i dagens ekonomiska klimat.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.