Foto: Genrebild/Hemnet

Veckans mest klickade på Hemnet

Vecka 30 seglade ”slottet” i Charlottenberg upp som klar etta på Hemnet med över 7000 besök.

Det slottsliknande huset i Charlottenberg har seglat upp som klar etta på Hemnet när det gäller Sigtuna kommun. Objektets sida hade över 7300 besök visar Hemnets statistiktjänst. Objektet ligger fortfarande ute på sajten med ett utgångspris på 12,8 miljoner kronor. Tvåa på listan är Råbergsvägen 9 med 3355 klick och därefter 20-miljonersvillan på Klockaregränd i Sigtuna.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.