Foto: Genrebild/Hemnet

Veckans mest klickade hus

Sigtuna kommuns mest klickade hus på Hemmet var en lyxvilla i Granby för nästan 14,67 miljoner kronor.

Hemnet sammanställer varje vecka vilka objekt som är mest klickade både lokalt och nationellt. I Sigtuna kommun var det en lyxvilla i Granby utanför Sigtuna som toppade med 3377 klick, objektet har legat ute i 79 dagar och är fortfarande inte sålt. Tvåa på listan var en villa för nästan 11 miljoner på Munkholmen, trea var parhuset i Steninge med 2300 klick och fyra ett radhus i Hällsbo med 2170 klick. Mest klickade bostadsrätten var en lägenhet på Västra bangatan med 1250 klick, men intresset för villor var klart större den gångna veckan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.