Eva Camél Fuglseth slutar som VD på Destination Sigtuna efter två år som tf VD och VD efter Camilla Zedendahl: - Jag har haft två fantastiska, utmanande och lärorika år i en otroligt expansiv destination, säger Eva Camél Fuglseth i ett pressmeddelande.
Eva Camél Fuglseth efterträdde Camilla Zedendahl som VD och har varit på posten i två år. Nu väljer hon att kliva av: – Jag har haft två fantastiska, utmanande och lärorika år i en otroligt expansiv destination. Men nu är det dags för mig att utmana mig själv och leta nya uppdrag. Det ska bli spännande att följa Destination Sigtuna i det fortsatta arbetet med att säkerställa en positiv näringslivstillväxt för destinationen och Sigtuna kommun, säger Eva Camél Fuglseth.
Startade om Litteraturfestivalen Under sin korta tid har Eva hunnit pausa och starta igång Sigtuna Litteraturfestival i en ny form: – Mitt uppdrag har handlat om att genomföra förändringar i organisationen, göra prioriteringar och styra bolaget i en mer kommersiell riktning. Jag har fokuserat på att öka omsättningen på våra evenemang, tydliggöra vår kommunikation, få ordning och reda i ekonomin, och inte minst på att bidra till ett bra arbetsklimat, fortsätter Eva Camél Fuglseth.
Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.
Näringsliv På uppdrag av Swedavia ska Svevia genomföra VA-arbeten vid Arlanda flygplats. Projektet omfattar schaktning och förläggning av omkring fem kilometer dagvattenledningar vid bana 2.
Näringsliv Mileway satsar vidare i Märsta och utökar sin anläggning på fastigheten Märsta 15:7. Ett nytt avtal innebär både förlängning av ett befintligt hyresavtal och en utbyggnad på cirka 3 600 kvadratmeter.
Näringsliv Elias Callin, souschef på Rosersbergs Slottshotell, tog hem segern i juniorklassen i kocktävlingen Copper Skillet. Samtidigt kom köksmästaren Gustav Rahm på andra plats i seniorklassen.
Näringsliv Under 2025 reste totalt 24,3 miljoner personer till eller från Stockholms flygplatser, enligt den senaste statistiken från Newsworthy. Det är något fler än året innan, men fortfarande lägre än nivåerna före pandemin.
Näringsliv Swegreen etablerar en butiksodling på ICA Kvantum Märsta. Anläggningen tas i drift under våren och ska producera sallader och örter direkt i butiken – året runt.
Partner Det är lätt att ta siffrorna på vägskyltarna för givna. Du kör, du följer pilarna, och när du just börjat undra var du är står det ett exakt avstånd till nästa avfart mot Märsta, Sigtuna eller Arlanda.
Näringsliv Etableringen av Evroc i Arlandastad är en del av en större nordisk satsning på AI-infrastruktur. Tillsammans med Aixia och Opper ingår bolaget nu ett strategiskt samarbete inom initiativet Build Nordics AI.
Partner Den digitala transformationen har förändrat arbetslandskapet i Sigtuna kommun i grunden. För många invånare i Märsta, som tidigare dagligen pendlat mot Stockholm City eller Arlanda, har hemmakontoret blivit den primära arbetsplatsen.
Näringsliv En ny rapport från Mälardalsrådet visar att planerade infrastruktursatsningar i Stockholm–Mälarregionen kan ge samhällsnyttor på totalt 222 miljarder kronor. Enligt rapporten beräknas 12,7 miljarder kronor av nyttorna tillfalla Uppsala län.
Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.