Urspårningen av ett Arlanda Expresståg i slutet av maj orsakades troligtvis av en växelskada.
Tidningen Järnvägar rapporterar urspårningen av Arlanda Express 27 maj orsakats av fel på växeln. – Urspårningen har av allt att döma inträffat i en växel som leder in till underhållsverkstaden i Blackvreten, säger Mikael Hillbo, utredningsledare på Statens Haverikommission till tidningen.
Nu går man vidare i utredningen för att undersöka hur det kunde inträffa. Urspårningen inträffade i 150 km/h vid Blackvretens driftplats, alltså depån för Arlanda Express utanför Arlanda. Det är ett spår som tåget normalt använder. En av de fyra vagnarna spårade ur med samtliga fyra hjul. Två vagnar spårade med en boggi vardera och den främsta vagnen var kvar på spåret med samtliga hjul enligt tidningen. Några fel på själva tåget har haveriutredarna inte hittat som har kunnat leda till att växeldelen kom ur sitt läge. Den aktuella växeln lades in 2008. Växeln ska kunna tåla högre hastighet. Status nu är att ett spår går att använda för trafik sedan 7 juni men hastigheten är nedsatt till 80 km/h. Det andra spåret kommer inte att kunna användas förrän i augusti, som tidigast.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.