Återigen blir det grundvatten i kranarna, denna gång i hela två veckor från och med nästa vecka.
Det var nyligen grundvatten i kranarna på grund av ledningsarbete hos Norrvatten. Nu meddelas att det kommer vara två nya veckor med grundvatten vecka 48-49. Detta på grund av att huvudvattenledningen från Norrvatten ska tas ur bruk. Vattnet kommer från Märsta grundvattenverk istället. Det kommer inte att märkas någon särskilt skillnad i vattenkvaliteten under veckan men vattnet är hårdare än vanligt vilket innebär att du kan behöva dosera för hårt vatten i tvätt och diskmaskiner.
Notiser 15-minutersstaden innebär att invånare i en stad ska ha tillgång till det mesta inom 15 minuter på cykeln eller till fots. Funktioner som boende, arbete, handel, sjukvård, utbildning och underhållning.
Notiser Andelen kommuninvånare som sjukskrivs för stress är bland de lägsta i länet men nästan var femte som förvärvsarbetat har varit sjukskriven av stress.
Nyheter Sigtuna har godkänts som en av 30 blåljuskommuner vilket innebär att kommunen bidrar till snabbast möjliga insats när räddningstjänst larmas till incidenter av olika slag.