Foto: Genrebild

Vattenskador oroar sigtunabor

Drygt 1000 stockholmare har medverkat i en undersökning om vattenskador som Länsförsäkringar beställt, bland dessa några sigtunabor.

I en undersökning kring vattenskador som Länsförsäkringar Stockholm låtit göra bland cirka 1000 stockholmare har 16 sigtunabor medverkat. Var fjärde tillfrågade hade haft vattenskada och mer än hälften förknippade en vattenskada med panik. Nio av tio känner också konkret oro om att drabbas. Det som oroar är krångel och extraarbete kring vattenskada och eventuella höga kostnader.
– Vattenskador är en av de vanligaste skadorna i hemmet och ställer till det rejält för många familjer och hushåll. Skadorna kan innebära allt från att delar av hemmet behöver renoveras till att ägodelar förstörs och att man behöver flytta hemifrån under en tid, säger Cecilia Lilja, egendoms- och byggskadechef på Länsförsäkringar Stockholm.

Sigtunaborna har även låg kunskap om hur vattenskador undviks och förebyggs. Joel Voltaire, utvecklings- och strategichef på Länsförsäkringar Stockholm säger att det är betydligt vanligare med vattenskada än brand och majoriteten av skadorna orsakas av långsamma läckage som är svår att upptäcka.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening