Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Vattenläcka i Sigtuna

Brännbo drabbades under tisdagen av en vattenläcka och Stora Brännbovägen stängdes av i samband med infarten från Uppsalavägen.

Det var under morgonen som en vattenläcka uppstod i korsningen Stora Brännbovägen/Uppsalavägen. Sigtuna Vatten och Renhållning höll på med reparationsarbete under förmiddagen. I samband med arbetet stängdes vattnet av till en del berörda fastigheter. Det rådde även begränsad framkomlighet förbi platsen. Vid lunchtid var läckan åtgärdad.

Här kan du läsa mer om driftstörningar i vatten- och avloppsnätet

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening