Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Vattenbyte i sommar

Veckorna 18-27 kommer boende i Sigtuna kommun att få annat vatten levererat till sig på grund av utvärdering av reservvattenförsörjning.

Norrvatten meddelar att de utför infiltrationsförsök för förbättrad reservvattenförsörjning och kommer under ca två månader, vecka 18-27, att leverera vatten till boende i Sigtuna och Knivsta via Märsta grundvattenverk istället det vanliga som är ytvatten från Mälaren.

Hårdare vatten
Vattnet från Märsta grundvattenverk är hårt, det vill säga innehåller mer av kalcium och magnesium och även en högre salthalt. Man kommer normalt inte känna någon skillnad i smak men den kan uppstå kalkutfällningar i disk- och tvättmaskiner samt vattenkokare. Under perioden kan man dosera för hårt vatten i maskinerna.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening