Naturgruppens bufflarFoto: naturgruppen.se

Vattenbuffelbrist efter pilotprojekt i Fysingen

Vattenbufflar som betat i Fysingen har blivit ett populärt inslag och intresset för att få använda dem ökar allt mer.

För fem år sedan började de första vattenbufflarna beta i Stockholms län för att hindra våtmarker från att växa igen. Från att ha varit två stycken har de nu ökat till 37, men efterfrågan överstiger antalet rapporterar SVT Stockholm. Vattenbufflarna är effektiva på att sköta våtmarker, då de äter vass och vadar i vatten, vilket gynnar den biologiska mångfalden. Dessutom är de populära bland besökare. Intresset för att använda vattenbufflar har ökat så mycket att det nu råder brist på dem i länet.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.