Väsbypolitiker: Bygg fjärde bana i öst-västligriktning
Väsbys ledande politiker Oskar Weimar (M) och Mathias Bohman (S) anser i en debattartikel i Svenska Dagbladet att om en fjärde bana på Arlanda ska byggas så ska den ske i öst-västlig riktning för att bullret inte ska drabba boende längs nord-sydrikting i länet.
Arlandas expansion engagerar både riks- och lokalpolitiker. I Väsby har man en tid haft synpunkter på att bullret drabbar deras kommun extra mycket eftersom inflygningar går genom centrala Väsby till två av Arlandas banor.
Nu vill man att en eventuell fjärde bana ska byggas i Öst-västlig riktning så att bullret inte drabbar lika många invånare som om den skulle byggas i nord-sydlig riktning. Swedavias motargument i frågan är att koldioxidutsläppen blir större om planen ska behöva flyga en omväg vid start och landning. – Naturvårdsverket menar tvärtom att det är viktigare att fokusera på att minimera bullret eftersom den längre inflygningen utgör en försumbar del av hela flygresans påverkan av klimatet, skriver Väsbys ledande politiker Oskar Weinmar (M) och Mathias Bohman (S) i en insändare i Svenska Dagbladet.
Nyheter Sigtuna kommun påverkas av snöfall och hala vägar, vilket skapar svåra trafikförhållanden. Trafikverket varnar för besvärligt väglag på flera sträckor i området, och halkbekämpning har genomförts under lördagen.
Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.
Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.
Nyheter Antalet vräkningar i Sigtuna kommun ökade under 2024, men färre barn påverkades jämfört med föregående år. Totalt verkställdes 23 vräkningar, en ökning med sex stycken sedan 2022. Samtidigt inkom 59 ansökningar om vräkning under året.