Väsbybo döms för våldtäkt i Märsta till fängelse i fyra år
En man från Väsby döms för våldtäkt som skedde i Märsta till fyra års fängelse.
Mannen som är i 35-årsåldern utförde handlingar mot en 17-årig flicka som han var bekant med i maj i år. Flickan ska legat och sovit när mannen väckte utförde handlingen som höll på i 20-40 minuter enligt flickan. När mannens telefon ringde upphörde handlingen och flickans pappa kom sen och hämtade upp henne. Mannen nekade till brott och uppgav i rätten att han aldrig skulle göra något mot henne. Till bevisningen fanns meddelanden från Snapchat bland annat. Mannen sa att han skrivit meddelanden till henne för att muntra upp henne.
Rätten anser att flickans berättelse är trovärdig och mannen döms till fängelse i fyra år. Han ska även utge skadestånd till flickan på 235 000 kronor. Domen överklagades av mannen till Svea Hovrätt nyligen. Åklagaren hade även yrkat på oaktsam våldtäkt men rätten anser att det rör sig om våldtäkt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.