Foto: Daniel Iskander

Väsby protesterar mot kraftledning genom Odensala

Den planerade kraftledningen som ska gå mellan Odensala-Sollentuna kan stoppas nu när Upplands-Väsby protesterar mot dragningen.

Upplands Väsby kommun har överklagat Energimarknadsinspektionens beslut att tillåta Svenska kraftnät att anlägga en ny, bredare luftburen kraftledning mellan Odensala i Sigtuna och Överby i Sollentuna. Kommunen motsätter sig den planerade ledningssträckan eftersom den går genom ett område med höga naturvärden, inklusive en nyckelbiotop viktig för biologisk mångfald. De anser att det saknas tillräckliga skyddsåtgärder och föreslår istället att man utreder möjligheten att lägga kraftledningen under marken i den befintliga ledningsgatan.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening