Foto: Jamshid Jamshidi

Varningen: Se upp med rea-bluffen

Ska du ut och handla i mellandagsrean, se upp med "reabluffarna".

Det lönar sig inte att spendera sina pengar på mellandagsrea eller Black friday, det säger Carl Vilt Von Steyern, Nordenchef på Prisjakt, i ett uttalande. Hans råd är att sätta prisbevakning på de produkter man är intresserade av.

Prisjakts kartläggning visar att tv-apparater gick ner med i snitt 11,8 procent, jackor med 5 procent, hörlurar med 4,7 procent, mobiler med 4,75 procent och datorer med endast 3 procent.
– Var 8:e produkt går upp i pris under mellandagsrean, och enbart var femtonde produkt har en riktig rea, säger Carl Vult von Steyern, Nordenchef på Prisjakt.

Prisjakts VD menar att handeln idag ser annorlunda ut och är mer kampanjdriven, på sätt och vis är det alltid rea:
– En anledning till de blygsamma prissänkningarna under mellandagsrean beror bland annat på att butikerna inte har möjlighet att matcha svenskarnas förväntningar, det är helt enkelt svårt om än omöjligt för butikerna ha stora rabatter året om utan att gå med förlust, säger Carl Vult Von Steyern

Besvärligt väglag – risk för halka och snörök

Nyheter Sigtuna kommun påverkas av snöfall och hala vägar, vilket skapar svåra trafikförhållanden. Trafikverket varnar för besvärligt väglag på flera sträckor i området, och halkbekämpning har genomförts under lördagen.

Nya medlemmar i Liberalernas styrelse

Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.

Framsteg för kommunens kundservice

Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening