Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Varning utfärdad för ishalka i Sigtuna kommun

En varning har utfärdats för plötslig ishalka i Sigtuna kommun och stora delar av Svealand samt sydostligaste Norrland. Underkylt regn eller regn på kalla vägytor kan orsaka svårigheter med plötslig ishalka.

Effekterna av ishalkan kan inkludera följande:
– Trafiken förväntas röra sig långsamt på grund av halka.
– Begränsad framkomlighet på vägarna på grund av trafikolyckor.
– Risk för förseningar inom buss- och flygtrafiken samt eventuellt inställda avgångar.
– Varningen är i kraft från den 20 februari klockan 20.00 till den 21 februari klockan 09.00.

Regn förväntas röra sig in västerifrån under tisdag kväll och natt till onsdag, men det berör södra Norrlandskusten och den östra delen av Svealand först senare under natten. Regnet kan vara underkylt eller falla på kalla vägytor, vilket kan resultera i plötslig ishalka. Under onsdag morgon och förmiddag övergår regnet i Dalarna och södra Norrland till snöfall, och längre söderut förväntas temperaturen i vägytorna stiga över nollstrecket.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.