15:e april blir det olagligt att köra med dubbade däck om det inte råder vinterväglag. I samband med det är det många som utger sig för att vara däckskiftare och kan finnas ute på en parkeringsficka eller köpcentrum.
Tillfälliga däckstationer har blivit ett vanligare fenomen och personerna som jobbar på dessa stationer tycks inte veta vad de gör: – Det är mycket som kan gå fel, muttrarna ska vara av rätt sort och sitta på rätt plats och dras åt på olika sätt för olika bilmodeller. Våra medlemmar har certifiering på detta, säger Peter Buhre på Däckspecialisternas riksförbund till tidningen Mitt i Väsby.
Även här hemma i kommunen har Andie Lahdo på ABS Wheels identifierat problemet och han är kritisk mot den egna branschen samt den snabba handeln på nätet med billiga däck och dyr montering utan att man nödvändigtvis får en säker produkt: – Däck och fälg är svårare än många tror och det är också viktigt för bilens säkerhet, säger Lahdo enligt Expressen.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.