Foto: Pressbild/SL

Varning för stölder på tåg

Polisen varnar pendlare för stölder ombord på tågen mellan Uppsala-Stockholm: - Vi vill gå ut och förebygga fortsatta stölder på tåglinjen mellan Stockholm och Uppsala, säger Jale Poljarevius, lokalpolisområdeschef i Uppsala/Knivsta, till P4 Uppland.

Ett flertal stölder på tågen mellan Uppsala-Stockholm har ägt rum senaste veckorna, rapporterar P4 Uppland. Nära 10 personer har under perioden gripits av polisen.
– Vi har vid ett flertal tillfällen gripit gärningsmän som under resan har gått genom tåget och gett sig på offer som kanske har sovit eller varit ouppmärksamma, säger Jale Poljarevius enligt P4 Uppland.

Polisen vill nu gå ut med informationen för att förebygga. Gärningsmännen stjäl mobiler, plånböcker och andra värdeföremål. Gärningsmännen är unga individer och några även under 15 år så i de fallen har de sociala myndigheterna tagit över. Det är oklart om stölderna har något samband.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening