Foto: Daniel Iskander

Varning för låga grundvattennivåer

Grundvattennivåerna i Sigtuna kommun är mycket under de normala i stora magasin enligt Sveriges geologiska undersökning.

Sveriges geologiska undersökning har kartlagt grundvattennivåerna i landet för juni-juli. Nivåerna för Sigtuna kommun i små magasin är under de normala och i stora magasin mycket under de normala. Nivåerna påverkar främst personer med egen brunn som tar vatten från grundvattenmagasin. För årstiden är det låga nivåer trots att det har fallit normalt med nederbörd. Nederbörd från två år tillbaka påverkar nivåerna. Större delen av Sigtuna kommuns invånare får sitt vatten från Norrvatten som tar sitt vatten från Mälaren.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening