Polisen Sollentuna/Upplands Väsby/Sigtuna uppger att de hittar lustgastuber och ballonger i samtliga tre kommuner. Något som man misstänks använda av ungdomar.
Den senaste tidens trend med lustgasfyllda ballonger som sedan inhaleras förekommer även i Sigtuna kommun. Enligt ett inlägg från Polisen Sollentuna/Upplands Väsby/Sigtuna hänger inhalqering av lustgas samman med bruk av alkohol, tobak och narkotika. Lustgasen sägs fördjupa berusningskänslan. Lustgasen är idag inte förbjuden. – Användandet av koncentrerad lustgas kan innebära stora risker för köldskador i svalg och luftvägar, yrsel och svimning samt känselbortfall, ångest, kognitiv nedsättning likt demens samt allvarliga skador på nervsystemet. Följdolyckor av ruset är också vanliga, skriver Sollentunas kommunpolis Kristian i ett inlägg.
Politik PFAS-halterna i Oxundasjön och Rosersbergsviken fortsätter att vara ett miljöproblem i Sigtuna kommun, enligt ett pressmeddelande från Liberalerna.
Nyheter Flera kommuner i Stockholms län arbetar aktivt med att kontrollera försäljningen av nikotinprodukter till minderåriga. Men enligt Folkhälsomyndighetens senaste tillsynsrapport genomförde 17 av länets 26 kommuner inte ett enda kontrollköp under 2023. Sigtuna är en av dem.
Nyheter En kvinna i Sigtuna fick vänta i över fyra år på ett slutligt beslut om personlig assistans, trots upprepade domstolsbeslut till hennes fördel. Justitieombudsmannen riktar nu skarp kritik mot kommunens hantering, rapporterar SVT.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.