Återigen härjar det "falska sotare" i kommunen: - Våra besök aviseras alltid via post innan, skriver företaget Attunda Sot och Vent på sin facebookssida.
Problemet med så kallade falska sotare är inte över. Sotning är myndighetsutövning och i Attunda-distriktet där Sigtuna ingår så är det Attunda Sot och Vent som får sota, inget annat företag får utföra den tjänsten. Man för sota själv om man gått sotningsutbildning.
Kommunen och Attunda Sot och Vent har den senaste tiden kontaktats av oroliga kunder som uppger att det är någon som ringer som säljer rengöringar av ventilation och sotning, det har också hänt att de ringt på dörren och presenterat sig som ”Sotaren”. Attunda Sot och Vent anser att är direkt olämpligt och oseriöst med sådan försäljning och uppmanar kunderna till försiktighet.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.