Foto: Daniel Iskander

Värmeböljan håller i sig

Värmeböljan ligger kvar över Sverige ett tag och det väntas temperaturer över 25 grader i helgen: - Det blir stabilt och högtrycksbetonat väder, säger Ingrid Eronn vid Foreca till Aftonbladet.

Det är västliga jetströmmar som håller den kalla luften från polerna undan Skandinavien. Det är förklaringen till de senaste veckornas varma väder. Värmeböljan ser även ut att fortsätt minst en vecka till:
– Vi har den här kraftiga jetströmmen och de mäktiga, stabila högtrycken som bildas i marknivå är svåra att flytta på, säger Ingrid Eronn vid väderinstitutet Foreca till Aftonbladet.

Ingen regn är i sikte för den kommande veckan enligt SMHI, preliminärt ligger det 2 mm nederbörd för fredag 1:a juni. Norrvatten och Sigtuna kommun gick tidigare ut i veckan och uppmanade invånare att hushålla med vattnet då dricksvattenkapaciteten är på väg mot sitt maxtak.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening