Eric Thorsell föreläser i Sigtuna World Voice senare i november.Foto: Pressbild

Världsberömd inom ljuddesign kommer till Märsta

Sounddesignern Eric Thorsell är nästa talare i Sigtuna World Voice i Kulturlänken: - Trots sin fantastiska meritlista gör Eric Thorsell mycket få offentliga framträdanden. Det är med stor glädje vi välkomnar honom till föreläsningsserien Sigtuna World Voice på Kulturlänken i Märsta den 25 november, säger Krister Persson, VD för Sigtuna Scen & Teater.

Eric Thorsell vann reklambranschens Silverägget för design av ljudet till Zlatans Volvo-reklam där även Robyn medverkade. 2019 fick han filmbranschens ljudvågen för att ha gjort en berömvärd insats inom tv/film. 25:e november kommer han alltså till Kulturlänken som en del av Sigtuna World Voice. Sigtuna Scens VD Krister Persson är glad över att Thorsell kommer till Märsta för att berätta om hur han skapat ljud åt bland annat Madonna, Paul McCartney och Metallica.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.