Väringaskolans motiv hänger på Arlanda. Foto: Pressbild/Swedavia
Väringaskolan blev av med världsrekordet
Världsrekordet i pärlande har slagits efter att ha tillhört Väringaskolan i cirka ett års tid: - Rekord är till för att slås, säger artisten Stephan Wanger i ett uttalande till märsta.nu
Som märsta.nu berättade i helgen satsade en konstnär i Chicago på att slå Väringaskolans rekord i pärlande. Väringaskolans motiv som var ca 43 kvadratmeter stort slogs rejält, det nya rekordet är på ca 66 kvadratmeter. Konstnären Stephan Wanger engagerade elever, lärare och anhöriga på Gary Community School i Chicago för att lägga ca fem miljoner pärlor till motivet. Väringaskolan övertog världsrekordet av just Wanger som satte det 2013. Återstår att se om skolan kontrar med ett nytt rekordförsök.
Pärlartisten Stephan Wanger skriver i ett uttalande att han känner stolthet men är även ledsen att han slog de svenska elevernas rekord: – Jag har sagt till mina elever här (i Chicago) att det alltid kommer vara någon som slår vårt rekord. Som Väringaskolan slog vårt rekord…Men det är ett fint verk som hänger på flygplatsen i Sverige. Vi var inte ledsna över det för att vi visste att vi ville ha tillbaka det.
Stephan Wanger skriver även att han applåderade när Väringaskolan slog rekordet och att dom kommer tillbaka, kanske genom att göra sällskap med andra skolor, pensionärer eller flyktingförläggningar. – Jag är säker på att Sverige tar tillbaka rekordet. Det är vad det handlar om… OM jag hade möjlighet att hjälpa er så skulle jag ha gjort det.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.