Bild från en varg som sågs mellan Sigtuna och Upplands-Bro i våras.Foto: YouTube
Varg sågs i Sundveda
I morse anmäldes en vargobservation i Sundveda i Märsta: - Den befann sig ca 50 m från bussen jag åkte i. Troligen en ung varg. Helt säker på observationen, säger den person som såg vargen.
En vargobservation gjordes i Märsta under morgonen, vid 6.30 tiden sågs vargen vid Sundveda. Observatören gjorde upptäckten från en buss. Han har nu anmält till Länsstyrelsen som hanterar vargobservationer i länet. sedan 2017 har över 10 vargobservationer gjorts i kommunen och i våras kördes en varg på av tåg i Brista. Vargar har även setts i skogarna mellan Upplands-Bro och Sigtuna.
Personen som gjorde upptäckten är helt säker på att det var en varg, en ung sådan: – Den svarta änden på den yviga svansen fanns med
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.