Så här såg det ut på måndag morgonenFoto: Insändarbild

Våren är faktiskt här

Man kan faktiskt inte tro det men våren har redan kommit till vår del av landet sedan mer än en vecka tillbaka.

Nej det är inte vinter igen! Den meteorologiska våren är i vår del av landet sedan minst sju dygn sedan. Med meteorologisk vår innebär att dygnsmedeltemperaturen varit över noll sju dygn i följd. Det blir dock fortsatt kalla nätter i kommunen både onsdag och torsdag. Först på fredag blir det omkring sex grader varmt under natten. Dagtid är det omkring 7-10 grader resten av veckan.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening