Två personbilar krockade vid SteningehöjdenFoto: Magnus Granhagen

Vårdslöshet i trafik utreds efter olycka

Efter en olycka vid korsningen Steningehöjden/väg 263 har polisen inlett en undersökning gällande vårdslöshet i trafik: - Det finns inga uppgifter om personskador, säger Albin Näverberg vid Polisens regionsledningscentral till märsta.nu

Vid 17-tiden krockade två personbilar på väg 263 i korsningen vid Steningehöjden. Ingen person skadades men en av förarna misstänks för vårdslöshet i trafik enligt Polisen. Den aktuella korsningen är olycksdrabbad och kommer att genomgå en förändring den närmaste tiden.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.