I Sigtuna kommun är det drygt var tredje kvinna som är chef, två av tre chefer är män enligt SCB.
SCB har kartlagt andelen chefer i kommunerna. I en klar majoritet är det fler män som arbetar i chefsposition än kvinnor. Störst andel manliga chefer har Markaryd och Gnösjö med strax över 70 procent. Sigtuna kommun hör till en av de kommunerna där andelen kvinnliga chefer är låg, 36 procent av cheferna var kvinnor och 64 procent av männen. Flest kvinnliga chefer är det i Sorsele och Bjurholm med 65 respektive 61 procent. – I 94 kommuner är andelen män i chefsposition 61 procent eller högre. Vad gäller kvinnor finns det två kommuner där andelen är 61 procent eller högre, Bjurholm och Sorsele, som är två av landets tre minsta kommuner, kommenterar Linn Eriksson, utredare på SCB.
I jämförelse med grannkommunerna har Väsby fler kvinnliga chefer, Bro har något lägre andel, Vallentuna klart högre.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.