En av tre chefer är kvinna

I Sigtuna kommun är det drygt var tredje kvinna som är chef, två av tre chefer är män enligt SCB.

SCB har kartlagt andelen chefer i kommunerna. I en klar majoritet är det fler män som arbetar i chefsposition än kvinnor. Störst andel manliga chefer har Markaryd och Gnösjö med strax över 70 procent. Sigtuna kommun hör till en av de kommunerna där andelen kvinnliga chefer är låg, 36 procent av cheferna var kvinnor och 64 procent av männen. Flest kvinnliga chefer är det i Sorsele och Bjurholm med 65 respektive 61 procent.
– I 94 kommuner är andelen män i chefsposition 61 procent eller högre. Vad gäller kvinnor finns det två kommuner där andelen är 61 procent eller högre, Bjurholm och Sorsele, som är två av landets tre minsta kommuner, kommenterar Linn Eriksson, utredare på SCB.

I jämförelse med grannkommunerna har Väsby fler kvinnliga chefer, Bro har något lägre andel, Vallentuna klart högre.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.