Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Var tionde nyproduktion prissättes

Drygt var tionde nyproducerad lägenhet i kommunen har prissänkts i år visar siffror från Booli.

Bostadssajten Boolis siffror visar att var tionde nyproducerad lägenhet i kommunen har prissänkta i år, siffran är en procent högre än 2018 men klart under 2017 då var fjärde nyproducerad lägenhet prissättes. I länet är snittet att 16 procent av de nyproducerade lägenheterna prissänkt. En anledning till sänkningarna kan vara att lägenheterna läggs ut innan de står klara och att producenten då överskattat värdet på marknaden.

Utbudet av nyproducerade lägenheter i april i år var 86 stycken, 2017 var ett år med mängder av nyproducerade lägenheter ute till försäljning varje månad. Även 2018 hade ett stort utbud av nyproducerade lägenheter men prissänkningarna var alltså långt under än 2017-års nivåer.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening