Foto: Riksbanken

Var tionde är fattig i kommunen

Drygt var tionde person i kommunen anses vara fattig enligt Dagens Samhälle.

Dagens Samhälle har kartlagt inkomstklyftorna i landets kommuner, det framgår att de flesta rika bor i Stockholms län, flest i Danderyd där 36,6 procent hade inkomster över riksmedianen. I Sigtuna kommun var det ”bara” åtta procent som hade inkomster som motsvarar 200 procent av medianinkomsten i Sverige. Sigtuna ökar dock andelen rika med 1,2 procent mellan 2011 och 2015.

Dock toppar Sigtuna en mindre smickrande lista gällande Stockholms län, här finns en stor andel fattiga, det vill säga personer som tjänar 60 procent av medianinkomsten, 12,4 procent. Bara i Botkyrka och Södertälje finns fler personer som räknas som fattiga. I Södertälje är det knappt var femte person som räknas som fattig (18,7 procent). I jämförelse med Väsby har Sigtuna ca två procent fler fattiga men ungefär lika många rika.

Dagens Samhälle har jämfört utvecklingen på inkomsterna mellan åren 2011-2015, för Sigtunas del är ökningen både för rika och fattiga. Andelen medelinkomsttagare i kommunen har mellan åren minskat från 81,1 till 79,4 procent. 14 av de 20 kommunerna med högst andel höginkomsttagare finns i Stockholms län.

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.