Foto: Riksbanken

Var tionde är fattig i kommunen

Drygt var tionde person i kommunen anses vara fattig enligt Dagens Samhälle.

Dagens Samhälle har kartlagt inkomstklyftorna i landets kommuner, det framgår att de flesta rika bor i Stockholms län, flest i Danderyd där 36,6 procent hade inkomster över riksmedianen. I Sigtuna kommun var det ”bara” åtta procent som hade inkomster som motsvarar 200 procent av medianinkomsten i Sverige. Sigtuna ökar dock andelen rika med 1,2 procent mellan 2011 och 2015.

Dock toppar Sigtuna en mindre smickrande lista gällande Stockholms län, här finns en stor andel fattiga, det vill säga personer som tjänar 60 procent av medianinkomsten, 12,4 procent. Bara i Botkyrka och Södertälje finns fler personer som räknas som fattiga. I Södertälje är det knappt var femte person som räknas som fattig (18,7 procent). I jämförelse med Väsby har Sigtuna ca två procent fler fattiga men ungefär lika många rika.

Dagens Samhälle har jämfört utvecklingen på inkomsterna mellan åren 2011-2015, för Sigtunas del är ökningen både för rika och fattiga. Andelen medelinkomsttagare i kommunen har mellan åren minskat från 81,1 till 79,4 procent. 14 av de 20 kommunerna med högst andel höginkomsttagare finns i Stockholms län.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening