Foto: Riksbanken

Var tionde är fattig i kommunen

Drygt var tionde person i kommunen anses vara fattig enligt Dagens Samhälle.

Dagens Samhälle har kartlagt inkomstklyftorna i landets kommuner, det framgår att de flesta rika bor i Stockholms län, flest i Danderyd där 36,6 procent hade inkomster över riksmedianen. I Sigtuna kommun var det ”bara” åtta procent som hade inkomster som motsvarar 200 procent av medianinkomsten i Sverige. Sigtuna ökar dock andelen rika med 1,2 procent mellan 2011 och 2015.

Dock toppar Sigtuna en mindre smickrande lista gällande Stockholms län, här finns en stor andel fattiga, det vill säga personer som tjänar 60 procent av medianinkomsten, 12,4 procent. Bara i Botkyrka och Södertälje finns fler personer som räknas som fattiga. I Södertälje är det knappt var femte person som räknas som fattig (18,7 procent). I jämförelse med Väsby har Sigtuna ca två procent fler fattiga men ungefär lika många rika.

Dagens Samhälle har jämfört utvecklingen på inkomsterna mellan åren 2011-2015, för Sigtunas del är ökningen både för rika och fattiga. Andelen medelinkomsttagare i kommunen har mellan åren minskat från 81,1 till 79,4 procent. 14 av de 20 kommunerna med högst andel höginkomsttagare finns i Stockholms län.

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.