Foto: Pressbild

Vår medverkan i regeringen ger oss en stark liberal Utbildningslinje

Vi tackar Socialdemokraterna för deras svar och välkomnar en fortsatt debatt om vår politik och regeringens arbete. Att föra en öppen och saklig dialog är avgörande, särskilt i dessa tider av ökad politisk polarisering.

I vår tidigare insändare betonade vi bland annat Liberalernas engagemang för viktiga frågor såsom satsningar på skola och utbildning, förebyggande insatser för ökad trygghet och att motverka gängrelaterat våld samt Sveriges klimatomställning.

I budgetförhandlingar har vi liberaler som sagt prioriterat skolan först. Förutom de reformer och satsningar vi redan nämnt om till exempel skolbibliotek och läsa, skriva, räknasatsning så kommer även tillskott för bättre arbetsmiljö och arbetsvillkor för lärare. Dessutom så kommer det även helt nya snabbspår för utbildningsplatser. Det här kommer leda till fler kan ta jobb som lokförare, kockar, VVS-montörer, undersköterskor och batteritekniker. Fler som kan ta hand om äldre, lagar mat till skolbarn och får tågen att komma i tid. Fler kommer få in lönen den 25:e varje månad, fler barn kommer se sina föräldrar gå till jobbet och färre kommer leva på bidrag.

När det kommer till det brottsförebyggande arbetet och satsningar på polisen har vi gett resurstillskott till rättsväsendet, från 69 till 90 miljarder mellan 2023-2026. Polisen får 3,7 miljarder 2024, och det finns fortsatta processer i regeringen där en del andra saker som polisen önskat fortsatt arbetas på, även om det inte finns i budgeten.

Gällande det brottsförebyggande arbetet gör regeringen en treårig satsning för att stärka kommuners arbete på området, t.ex. när det gäller socialtjänstens arbete där utanförskapet är stort. För idrottsrörelsen avser regeringen att fortsätta satsningen på idrottsverksamhet i utsatta områden, särskilt riktat mot barn och unga. Regeringen arbetar även med ett fritidskort för att främja en meningsfull fritid i gemenskap med andra. Tillsammans fördelas statligt stöd om ca 24 miljarder kronor årligen till civilsamhällets organisationer.

Vårt engagemang för en grönare, friare och mer socialliberal framtid för Sverige är orubbligt. Vi är stolta över de åtgärder vi har vidtagit för att stärka skolan, det förebyggande arbetet och klimatomställningen. Samtidigt inser vi att det alltid finns utrymme för förbättring och vi är öppna för fortsatta debatt om hur vi kan göra Sigtuna kommun och Sverige ännu bättre.

  • Pernilla Bergqvist (L), Gruppledare för Liberalerna i Sigtuna kommun

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Insändare I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.

De äldre-äldre måste få bo kvar i kommunen

Insändare Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.

Ayla är en av oss!

Insändare Jag skriver det här inte bara som politiker men också som en medmänniska och som kommuninvånare. För Ayla är inte ett ärendenummer. Hon är en ung kvinna som vuxit upp här, gått i våra skolor och tagit studenten precis som så många andra av våra barn.

valet2026

Framåt 2026 för Sigtuna kommun

Insändare När klockan slår tolv inatt går vi in i valåret 2026 och lämnar officiellt 2025 bakom oss. Ett år då mycket i vår omvärld blivit både kallare och osäkrare. Det låter dystert, jag vet. Men nu när vi går in i ett nytt år har vi möjlighet att vända utvecklingen.

Utbildning motverkar fattigdom

Insändare På temat fattigdom i insändare för ett par veckor sedan, vill jag gärna spinna vidare. Vi socialdemokrater tror att utbildning motverkar fattigdom.

Återkalla inte människors trygghet, säg nej till regeringens förslag!

Insändare Regeringens förslag om att kunna återkalla permanenta uppehållstillstånd är ett allvarligt steg i fel riktning. Det skapar otrygghet, splittrar samhällen och riskerar att slå hårt mot människor som redan i dag är en självklar del av vårt gemensamma Sverige. Därför bör styret i Sigtuna kommun säga nej till detta även om det innebär att gå emot sina egna partikamrater på nationell nivå.

repliken: Sigtuna kommun förtjänar en seriös opposition

Insändare I oppositionens roll ingår att granska och vid behov utkräva ansvar av den styrande kommunledningen. Det är så det ska gå till i ett demokratiskt samhälle och jag välkomnar en saklig debatt i alla frågor som rör vår fina kommun. Jag förstår och respekterar att oppositionsrådet inför ett kommande valår vill ta alla chanser att ge sig på den styrande kommunledningen. Men sättet hon gör det på är inte seriöst, det är osmakligt.

Livsfarligt övergångsställe!

Insändare Det som inte får hända har tyvärr hänt - igen - någon har blivit påkörd vid övergångsstället på Valstavägen, intill Buregatans busshållplats. I mer än tjugo år har vi varnat för detta övergångsställe, påpekat problem med belysning, skymd sikt m m och oroat oss för att någon ska bli påkörd med stora skador, eller kanske något ännu värre, som följd.