Här på Magasinet i Märsta Centrum riggar märsta.nu upp en tv-studio i samband med valhelgen.Foto: Pressbild
Daniel Iskander, chefredaktör och ansvarig utgivare, ska leda debatten och valvakan

Var med i valets hetaste debatt

8:e september, dagen före valet kommer märsta.nu att hålla en livesänd tv-debatt som kan följas på nätet eller på plats: - Det blir en unik debatt som aldrig gjorts i kommunen tidigare, kommenterar Daniel Iskander, chefredaktör på märsta.nu

Det blir en öppen debatt där politiska företrädare för partierna i kommunfullmäktige får svara på frågor. Debatten kommer att vara moderatorstyrd men samtidigt öppen för allmänhet att följa live och även direkt kunna ställa frågor på plats eller via sociala medier, mail, sms och så vidare:
– Det handlar om en allmänpolitisk debatt där partierna kan berätta vart de står, säger Daniel Iskander, chefredaktör för märsta.nu

Ämnena hemliga än så länge
Frågorna är än så länge hemliga för de politiska partierna men kommer att offentliggöras några dagar innan debatten. I samband med att partierna får dem kommer även läsarna att få ta del av dem och vi kommer börja ta emot frågor från er.
– Eftersom debatten sker i öppen miljö på Magasinet i Märsta Centrum kan vem som helst komma och ställa frågor i samband med de pauser som finns för frågor under debatten.

Ta chansen
Debatten kommer också att vara extra lång, omkring två timmar på dagtid mellan 15.30-17.30. Skulle det behövas så blir det mer tid. Ingen kommuninvånare ska lämna Magasinet och inte ha fått svar på en viktig fråga:
– Ta chansen att lyssna på alla partierna och vad de har att säga eller ställ dina frågor. Det blir ett unikt tillfälle då det inte är så ofta som man har alla partierna samlade tillsammans, uppmanar Daniel Iskander.

Valvaka på valdagen
Inte nog med det så laddar vi upp för en valvaka under valdagen. Från 18 och framåt kommer man att kunna följa valet ur ett lokalt perspektiv från vår uppriggade tv-studio på Magssinet. Även där kommer politiska företrädare att medverka, likaså allmänhet är välkomna att tycka till om valet.
– Det bjuds på intervjuer och analyser från valet och valdagen. Förhoppningsvis kan vi även ordna ett valresultat innan kvällen är till ända, säger Daniel Iskander.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening