Mattias Älgamo, operations manager på ABS Wheels.Foto: Pressbild
Var femte märstabo byter inte däck i tid
Var femte bilförare i kommunen byter inte sina däck i tid enligt en undersökning som ABS Wheels har gjort.
ABS Wheels har frågat drygt 2500 märstabor med bil om de byter sina däck i tid. Undersökningen visade att var femte inte gör det och bryter därmed mot lagen om det skulle råda vinterväglag och däcken inte är bytta. – Säkerhet är A och O när det kommer till däckbyten, Inför sommarsäsongen gäller det också att byta ut däcken i tid för att gynna både miljö och bil, de flesta byter efter 31 mars, säger Mattias Älgamo, operations manager på ABS Wheels.
Lag på vinterdäck är det mellan 1 december-30 mars om det råder vinterväglag. Det finns ca 30-talet däckverkstäder i kommunen som byter däck. Det är även viktigt att besöka en certifierad verkstad enligt ABS Wheels.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.
Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.
Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.
Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.