Niklas Andersson och Marta AguirreFoto: Pressbild

Vänsterpartiets alternativa budget – en satsning på välfärd och barnen

Den 28 november antogs majoritetens budget för Sigtuna kommun. Med Moderaterna i spetsen valde man att sänka skatten, vilket för en person som tjänar 30 000 kronor innebär drygt 90 kronor mer i månaden. Men vi i Vänsterpartiet menar att denna skattesänkning kommer att få konsekvenser i form av försämrad välfärd och sämre samhällsservice på lång sikt.

Det finns andra alternativ. Vänsterpartiets budget handlar om att sätta välfärden i centrum och skapa ett rättvist samhälle för alla. Vi vill satsa på framtiden genom att sätta barnen och ungdomarna i fokus och säkerställa att välfärden är tillgänglig för alla, oavsett var i kommunen man bor eller vilken ekonomi man har. Vi tror att en jämlik och solidariskt finansierad välfärd är den största garantin för en livskraftig kommun och en ljusare framtid för oss alla.

För att stärka välfärden föreslår vi en satsning på över 100 miljoner kronor mer än majoritetens budget. Det handlar både om att stoppa nedskärningarna och att prioritera det som verkligen behövs i kommunens verksamheter.

En av våra viktigaste reformer är att ta bort avgifterna för kulturskolan. Kultur är en central del av barns utveckling och vi vill ge alla barn möjlighet att delta, oavsett föräldrarnas ekonomi. För oss handlar det om att ge barnen rätt till kultur och fritid – något som stärker både individen och samhället. Utöver kulturskolan vill vi minska barngrupperna i förskolan, återinföra sommarjobbsgarantin för unga och ge fler resurser till kommunens föreningar.

För vuxna som vill läsa in gymnasiet föreslår vi att vi startar Komvux i egen regi. Vi måste också sätta stopp för marknadsexperimenten i välfärden, därför vill vi att hemtjänsten ska bedrivas i kommunal regi, utan fördyrande mellanhänder som plockar ut vinst.

Bostadssituationen i Sigtuna oroar oss. Istället för att bygga fler hyresrätter med rimliga hyror, säljer nu styret ut kommunens allmännytta för att bygga dyra bostadsrätter. Vänsterpartiet vill satsa på bostäder för alla, oavsett plånbok. En bostad är en rättighet, inte en lyxvara.

Klimatomställning är en annan avgörande fråga. Vi ser att det är bråttom att ställa om och att vi måste göra det nu. Genom att utlysa klimatnödläge kan vi säkerställa att varje beslut vi tar vägs mot dess påverkan på miljön.

Vänsterpartiets budget är en investering i ett rättvist och hållbart Sigtuna, där välfärden sätts i centrum och barnen får de bästa möjliga förutsättningarna för en trygg och lycklig framtid. Vi har visat vägen framåt – en väg som går genom mer rättvisa och fler satsningar på välfärd.

Därför föreslår vi en budget som satsar på människor, inte på skattesänkningar för de rikaste.

  • Niklas Andersson, gruppledare
  • Marta Aguirre, vice gruppledare
valet2026

Vägar i dåligt skick bromsar Sigtuna

Insändare Trasiga vägar riskerar att hålla tillbaka både jobb och investeringar i Stockholms län. Nästan var tredje statlig väg i länet är i dag i dåligt eller mycket dåligt skick.

Bra Askerson! Men glöm inte Ayla.

Insändare Det är positivt och ansvarsfullt att Mattias Askerson (M) har önskat om ett träff med migrationsminister Johan Forsell för att diskutera migrationspolitiken och hur de påverkar kommunen. Att frågan lyfts till den nivån är viktigt och visar att det finns en vilja att ta ansvar och föra dialog.

valet2026

repliken: Socialdemokraterna vänder kappan efter ideologin

Insändare Socialdemokraternas (S) agerande i samhällsbyggandsutskottet ger fler frågor än svar. Ena stunden beskyller de oss för att inte vara tillräckligt snabba med att skapa nya särskilda boendeplatser i kommunen. Nästa stund försöker de rösta ned ett förslag som syftar till att möjliggöra just ett sådant boende. Deras agerande är både inkonsekvent och allvarligt.

valet2026

Stärk Sigtuna kommuns beredskap

Insändare Krig, konflikter, ökande klimatrisker och naturolyckor skadar i allt större utsträckning skördar, försörjningsförmåga, företag, infrastruktur och ekonomi.

valet2026

repliken: M och KD är sena på bollen

Insändare Mattias Askersson (M), Erik Sedig (KD) och Josefin Brodd (M) ägnar i en insändare i märsta.nu den 25 mars kring särskilda boenden för äldre (SÄBO) en stor del av utrymmet till att ha synpunkter på en reservation från (S) i samhällsbyggnadsutskottet. M, KD och SD har känt till problemet med brist på platser på SÄBO för äldre men har inte agerat.

valet2026

Ett jämställt totalförsvar gör Sigtuna kommun starkare

Insändare Frihet, demokrati och fred är inte längre självklarheter. I en tid av ökade säkerhetshot behöver Sverige och Sigtuna kommun rusta sitt totalförsvar, men det räcker inte att bara rusta upp – vi måste rusta rätt. Ett jämställt samhälle är ett bättre rustat samhälle. När hela befolkningens kompetens i Sigtuna tas tillvara ökar vår motståndskraft, både i kris, i krig och i vardagen.

valet2026

Minst 20 miljoner till vinster i välfärden 2025

Insändare Vinster i välfärden är ett ämne som kontinuerligt står i fokus i samhällsdebatten. I regel är debatten principiell. Sällan ser man siffror gällande en enskild kommun. Men om man tittar närmare på Sigtuna kommun, hur ser det ut här?

Kortare arbetstid kostar Stockholmsregionen 167 miljarder om året

Insändare Förslaget om generell arbetstidsförkortning med bibehållen lön låter kanske lockande. Färre timmar på jobbet, mer tid för familj och fritid. Men verkligheten är att en sådan reform skulle få ett högt pris i form av minskad produktion, lägre välstånd och ett hårt slag mot både företag och välfärd.

repliken: Moderaterna har bidragit till bostadsproblem

Insändare Inför valet försöker Moderaterna i Sigtuna måla upp en bild av att oppositionens bostadspolitik skulle vara både dyr och orättvis. Den bilden är djupt missvisande. I själva verket är det dagens moderata politik som har bidragit till de problem många invånare upplever på bostadsmarknaden.

valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.