En bebis i BabyBjörnFoto: BabyBjörn

Vanligaste namnen hos nyfödda

De vanligaste namnen hos nyfödda har nu presenterats av Skatteverket.

I Sigtuna kommun är de vanligaste flicknamnen Alice och Elsa, medan det vanligaste pojknamnet är Noah rapporterar SVT Stockholm som tagit del av färst statistik. Enligt Skatteverkets statistik för 2023 är det nya att olika stavningar av namn räknas separat, vilket påverkar topplistorna. Nationellt dominerar namnen Elsa och Noah i Sverige, medan Selma och Oliver är de vanligaste namnen i Stockholms län, vilket också återspeglas på den nationella topplistan.

Namnforskare Katharina Leibring från Institutet för språk och folkminnen nämner att namnet Selma är intressant eftersom det har rötter i olika språkgrupper, inklusive arabiska, turkiska och gaeliska, vilket visar på språklig mångfald. Trots små variationer i namntrender mellan Stockholms län och resten av landet, anses storstadsregioner vara ledande när det gäller namnmodet. dock, på grund av tillgång till samma massmedier och integrering, minskar skillnaderna mellan regionerna över tid.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.