Vändning för SAS-siffror

SAS har sett en vändning i den negativa utvecklingen och spår nu ljusare tider.

SAS har haft ett tufft år med strejk och rekonstruktion i USA. Men ljuset börjar visa sig i tunneln. Resultatet för det senaste kvartalet, november-januari, var förvisso negativt men intäkterna ökade från 5,5 miljarder till 7,9. Kabinfaktorn uppgick till nästan 70 procent och antalet passagerare ökade med 48 procent jämfört med samma period förra året. Kabinfaktorn är nu på ungefär samma nivå som innan pandemin.

För 2023 spår man ökad efterfrågan med en aktiv sommarsäsong. Den ska mötas med 20 nya linjer och ökad kapacitet. SAS kommer att flyga 5000 flygningar i veckan till över 100 destinationer.

Kryssningar ökar när fler söker kort paus

Partner Med bara ett par månader kvar till semestern är det många som har börjat kolla upp olika resmål och möjligheter till var man ska tillbringa ledigheten. Ett alternativ som bara växer i popularitet är en minisemester till sjöss med Finnlines kryssningsresor – där resan är själva målet. 

Företagargalan

Dessa prisades på företagargalan

Näringsliv Över hundra nomineringar kom in – nu är vinnarna i Företagarnas årliga utmärkelser i Sigtuna kommun utsedda. Priserna delades ut under en gala på fredagskvällen.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.