Foto: Insändarbild

Valstarondellen stängs av

Valstarondellen kommer stängas av under några dagar i mitten av den här veckan.

Räkna med störningar i trafiken till och från Valstavägen/Centrumleden och väg 263 med anledning av att Valstarondellen stängs av mellan 3-5 juni. Vägen kommer vara avstängd mellan klockan 19-05.00. Enligt uppgift till märsta.nu är det för att åtgärda vägskador som finns i området efter vintern vilket resulterade i ett stort antal potthål. Du bör se hur din resa påverkas om du reser med bil respektive kollektivtrafik. Alternativa resvägar finns via Midgårdsvägen.

Besvärligt väglag – risk för halka och snörök

Nyheter Sigtuna kommun påverkas av snöfall och hala vägar, vilket skapar svåra trafikförhållanden. Trafikverket varnar för besvärligt väglag på flera sträckor i området, och halkbekämpning har genomförts under lördagen.

Nya medlemmar i Liberalernas styrelse

Politik Helen Kavanagh Berglund är nytt tillskott i Liberalernas styrelse under 2025. Anders Eriksson kvarstår som ordförande och Pernilla Bergqvist är alltjämt med i styrelsen.

Framsteg för kommunens kundservice

Notiser Sigtuna kommun har utsetts till en av de mest förbättrade organisationerna i kundservice enligt en kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening