Foto: Sigtuna kommun

ValstaKonst flyttar till Mötesplatsen

ValstaKonst som funnits i gamla simhallen flyttas till Mötesplatsen i Valsta under hösten.

14:e augusti stänger ValstaKonst i Valsta simhall. Ny plats för ValstaKonst blir Mötesplatsen inne i Valsta Centrum. En anledning till flytten är att möta kraven för tillgänglighetsanpassning. Anpassningar i Valsta simhall blir för kostsamma.
– ValstaKonst är en uppskattad verksamhet och vi vill fortsätta ha öppet för våra besökare trots att lokalerna i simhallen inte längre kan användas. Det känns positivt att vi har hittat en alternativ plats för verksamheten. Redan när vi stängde Valsta simhall 2014 var det i väntan på ett beslut om att riva eller göra om simhallens lokaler. Förutsättningarna var från början att detta var en tillfällig lösning, säger Lars Palmér, förvaltningschef kultur- och fritidsförvaltningen.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening