ValstaskolanFoto: Jamshid Jamshidi/ArkivSveriges Radio har kartlagt lärarbehörigheten, så här såg det ut i Sigtuna kommun.Foto: Skärmdump/Sveriges Radio
Valstaelever flyttas till Norrbackaskolan
Nyligen beslutade Barn- och ungdomsnämnden om att flytta mellanstadieelever på Valstaskolan till andra skolor i Märsta, en orsak var lärarbehörigheten som var på låga 40 procent enligt siffror från Sveriges Radio. Nu står det även klart att 25 elever flyttas till Norrbackaskolan.
Sveriges Radio har kartlagt andelen behöriga lärare i landets skolor. För Sigtuna kommun är det en skola som ”sticker ut”, Valstaskolan har baar 40 procent med lärarbehörighet enligt deras siffror. Centralskolan och Ekillaskolan ligger kring 60 procent medan S:t Pers skola har 70 procent av lärarna med lärarlegitimation.
Siffrorna har inte bekräftats av Sigtuna kommun ännu men Sveriges Radio hänvisar till Skolverkets officiella siffror. Nyligen beslutade Barn- och ungdomsnämnden om att flytta åk 4-5 på Valstaskolan just för att en anledning var få behöriga lärare och svårt med rekrytering av nya lärare. På sikt ska även Valstaskolan avvecklas och andra skolor få ta emot elever från Valstaområdet.
Elever flyttas till Norrbacka I ett brev till vårdnadshavare på Norrbackaskolan framgår att 11 elever från åk 4 och 14 elever från åk 5 på Valstaskolan kommer att hamna på Norrbacka. Eleverna i åk 4 kommer att gå in i befintliga klasser medan eleverna från åk 5 bildar en egen klass på Norrbackaskolan, klass 5C med lärare från Valstaskolan. Redan 6:e april startar eleverna på sin nya skola.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.