Valsta Vedugn rivs efter att ha fått avslag på sin bygglovsförlängningFoto: Insändarbild
Valsta Vedugn rivs efter att ha fått avslag på sin bygglovsförlängningFoto: Insändarbild

Valsta Vedugn rivs: ”Borde ha skett för länge sen”

Valsta Vedugn rivs nu efter att den rättsliga processen fastställt Bygg- och trafiknämndens beslut: - Det är glädjande att vedugnsgrillen äntligen rivs. Det borde egentligen skett för länge sedan eftersom den strider mot gällande detaljplan, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).

Efter att kommunen inte förlängt Valsta vedugns tillfälliga bygglov överklagades det till Länsstyrelsen och Mark- och miljödomstolen som båda fastslog Sigtuna kommuns beslut. Under tisdagen startade rivningsarbetet.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) har i sitt parti och i sin koalition länge drivit frågan om att den ska rivas. Om fastigheten inte var borta från 1:a mars skulle ägaren få betala vite.
– Det är glädjande att vedugnsgrillen äntligen rivs. Det borde egentligen skett för länge sedan eftersom den strider mot gällande detaljplan. När den nya Regnbågskoalitionen tog över i höstas hanterade vi frågan direkt och nu kommer resultatet. Med en moderatledd kommunledning kommer ingen få fördelar baserat på vänskapskorruption, alla ska behandlas likvärdigt och enligt gällande lagar och förordningar, säger Olov Holst (M) till märsta.nu

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening