Skyddsvärnet som drivit Valsta Café slutar samarbetet med Sigtuna kommun: - Jag tycker att Skyddsvärnet byggt upp och bedrivit en mycket fin verksamhet som har gett liv till centrum och glädje till många, säger biträdande kommundirektör Helen Kavanagh Berglund.
Valsta Café drevs av Skyddsvärnet i Valsta Centrum i syfte att öka tryggheten genom att fler rör sig i centrumet samt att ge arbetsträning till invånare som stod långt ifrån arbetsmarknaden. Under året har ett 20-tal personer fått sin arbetsförmåga bedömd tack vare partnerskapet mellan kommunen och Skyddsvärnet. Det har också arrangerats en del aktiviteter som ett samarbete med Kultur- och fritidsnämnden. Aktiviteter som lockat besökare.
Under rådande coronapandemi har det dock varit svårt att driva verksamhet på ett bra sätt. -Det känns verkligen tråkigt att behöva avsluta vårt partnerskap som inneburit mycket positivt för många personer. Men vi måste prioritera vår personal och en fungerande arbetsmiljö, vilket krävs för att kunna göra ett kvalitativt gott arbete med arbetsförmågebedömningar, säger Nilla Helgesson, VD Skyddsvärnet, i ett uttalande på kommunens hemsida.
Kultur- och fritidsförvaltningen kommer nu att se över möjligheterna för lokalen, det finns en del planer för hur den kan fylla en viktig funktion för boende i området.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.