Foto: Insändarbild/Skyddsvärnet

Valsta Café stänger

Skyddsvärnet som drivit Valsta Café slutar samarbetet med Sigtuna kommun: - Jag tycker att Skyddsvärnet byggt upp och bedrivit en mycket fin verksamhet som har gett liv till centrum och glädje till många, säger biträdande kommundirektör Helen Kavanagh Berglund.

Valsta Café drevs av Skyddsvärnet i Valsta Centrum i syfte att öka tryggheten genom att fler rör sig i centrumet samt att ge arbetsträning till invånare som stod långt ifrån arbetsmarknaden. Under året har ett 20-tal personer fått sin arbetsförmåga bedömd tack vare partnerskapet mellan kommunen och Skyddsvärnet. Det har också arrangerats en del aktiviteter som ett samarbete med Kultur- och fritidsnämnden. Aktiviteter som lockat besökare.

Under rådande coronapandemi har det dock varit svårt att driva verksamhet på ett bra sätt.
-Det känns verkligen tråkigt att behöva avsluta vårt partnerskap som inneburit mycket positivt för många personer. Men vi måste prioritera vår personal och en fungerande arbetsmiljö, vilket krävs för att kunna göra ett kvalitativt gott arbete med arbetsförmågebedömningar, säger Nilla Helgesson, VD Skyddsvärnet, i ett uttalande på kommunens hemsida.

Kultur- och fritidsförvaltningen kommer nu att se över möjligheterna för lokalen, det finns en del planer för hur den kan fylla en viktig funktion för boende i området.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare golfområdet i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.