Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Valsta bibliotek stänger igen över sommaren

Valstas bibliotek stänger igen och öppnar upp i augusti på grund av fuktskador.

Biblioteket i Valsta som nyligen öppnades upp efter mer än ett års uppehåll stänger på nytt mellan 3 juni-5 augusti. Enligt Sigtuna kommun är orsaken fuktskador i golv och väggar som måste åtgärdas. Delar av verksamheten kommer under tiden att flyttas bort till gamla Valsta Sim & Sporthall där &Konst finns.
– Sedan Mimers källa öppnade tidigare i år har det framför allt varit en populär mötesplats. Under sommaren när biblioteket är stängt tänker vi att den gamla simhallen lämpar sig utmärkt som mötesplats. Det kommer till exempel att gå fint att låna tidningar att läsa även där och vi kommer att ha personal på plats som kan ge biblioteksservice.

Det kommer inte vara möjligt att långa i &Konst under sommaren utan vill man låna så hänvisas man till biblioteken i Märsta, Rosersberg och Sigtuna.

I vintras brändes däck inne i Valsta centrum varpå sprinklersystemet utlöstes, det är orsaken till vattenskadorna. Under sommaren kommer kommunen att satsa på olika aktiviteter i Valsta kring &Konst.
– Nu försöker vi se möjligheterna och laddar med massor av olika aktiviteter i Valsta. Det kommer att hända mycket spännande på &Konst under hela sommaren, men också på andra ställen i Valsta med allt från Nationaldagsfirande till 20-års jubileum av Valsta dagen, Valsta Night och midsommarfirande, säger Ann Blomqvist Estevez, kultur- och ungdomschef.

Det nyöppnade Kontaktcentret kommer att hålla stängt i Valsta och man hänvisas till kontaktcenter i kommunhuset samt Drakegården i Sigtuna.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.