Foto: Daniel Iskander

Valsta bibliotek stänger

Valsta bibliotek stänger på grund av dålig inomhusmiljö: - Fastighetsägaren ska de närmaste dagarna komma med en handlingsplan på åtgärder samt en tidsplan, skriver Sigtuna kommun på sin hemsida.

Nyrenoverade Valsta Bibliotek stänger på grund av att personal mått dåligt av inomhusmiljön. Biblioteket har sedan öppnandet haft problem stökiga ungdomar som gjort det till en rastplats då man inte haft något att göra och nu kommer problem med inomhusmiljön.

Enligt Sigtuna kommuns hemsida har flera personer i personalen uppvisat symptom som kan bero på dålig inomhusmiljö. Biblioteket kommer att vara stängt i två veckor och fastighetsägaren kommer inom kort att presentera en handlingsplan för åtgärder. Under tiden får man göra omlån på webben eller lämna tillbaka i facket utanför. Besökare hänvisas till Märsta bibliotek.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.