Valsta bibliotek stänger på grund av dålig inomhusmiljö: - Fastighetsägaren ska de närmaste dagarna komma med en handlingsplan på åtgärder samt en tidsplan, skriver Sigtuna kommun på sin hemsida.
Nyrenoverade Valsta Bibliotek stänger på grund av att personal mått dåligt av inomhusmiljön. Biblioteket har sedan öppnandet haft problem stökiga ungdomar som gjort det till en rastplats då man inte haft något att göra och nu kommer problem med inomhusmiljön.
Enligt Sigtuna kommuns hemsida har flera personer i personalen uppvisat symptom som kan bero på dålig inomhusmiljö. Biblioteket kommer att vara stängt i två veckor och fastighetsägaren kommer inom kort att presentera en handlingsplan för åtgärder. Under tiden får man göra omlån på webben eller lämna tillbaka i facket utanför. Besökare hänvisas till Märsta bibliotek.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.