Foto: Insändarbild

Vallentuna besegrade Wings i Pinbackshallen

Wings mötte Vallentuna i en intensiv match i Hockeyettan Östra där Vallentuna visade upp en imponerande prestation, säkrande en övertygande 4-0-seger.

Matchen började med högt tempo från Vallentuna, och redan efter 30 sekunder testade de Wings-målet med ett skott i stolpen. Vallentuna fortsatte att sätta press på Wings genom att effektivt stänga mittzonen. Efter 7 minuter och 55 sekunder tog Vallentuna ledningen genom att göra mål. Trots att Vallentuna sedan drog på sig en utvisning efter 15 minuter och 16 sekunder, lyckades de behålla kontrollen och höll Wings på avstånd. Wings hade sina chanser i powerplay, men en miss i uppspelet gav Vallentuna möjligheten till ett farligt 2 mot 1-läge. Vallentuna avslutade första perioden i stark position, öppnande betydligt bättre än Wings.

Andra perioden började i liknande stil, och efter 1 minut och 59 sekunder fick Wings en utvisning när Oscar Pentler skickades ut i två minuter. Vallentuna utnyttjade fördelen och ökade sin ledning till 2-0 efter 3 minuter och 52 sekunder, bara fem sekunder efter att utvisningen hade löpt ut. Wings kämpade för att återhämta sig och skapade några långa anfall, inklusive en nära situation där pucken dansade på mållinjen vid 10 minuter och 24 sekunder. Vallentuna lyckades dock göra 3-0 efter 13 minuter och 51 sekunder. Wings hade en betydligt bättre andra period men misslyckades med att omvandla chanserna till mål.

Tredje perioden var mer böljande med spel fram och tillbaka, men inga riktiga målchanser. Med 4 minuter och 30 sekunder kvar av matchen drog Vallentuna på sig en utvisning när Oscar Pentler försökte driva pucken framåt. Wings tog chansen att spela 6 mot 4 när de tog ut målvakten med 3 minuter och 40 sekunder kvar. Trots flera chanser lyckades Wings inte överlista Vallentunas målvakt. Med 2 minuter och 13 sekunder kvar av matchen utnyttjade Vallentuna Wings slarv och kontrade med ett friläge, vilket resulterade i 4-0. Trots att Wings vann skotten med 43-31 nollades de i målprotokollet och hade en tuff kväll på isen.

Vallentuna visade upp en stabil defensiv och effektivt utnyttjade sina målchanser, medan Wings hade svårt att omvandla sitt skottövertag till mål. En utmanande match för Wings som nu blickar framåt mot kommande utmaningar i Hockeyettan Östra.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening