Foto: Pressbild

Välkomnar EU till kommunen

Sigtuna kommun är värd för över hundra EU-möten 2023 och just nu pågår ett intensivt arbete mellan olika aktörer för att mötena ska bli så bra som möjligt.

märsta.nu rapporterade i helgen om att över tio EU-möten på ministernivå kommer att hållas på Scandinavian XPO i Arlandastad det första halvåret 2023. Närheten till Arlanda samt moderna möteslokaler var anledningen till att lägga mötena i XPO.
– Ordförandeskapet innebär att strålkastarljuset sätts på Sverige. Det är en möjlighet att visa upp vad Sverige har att erbjuda och öka förståelsen hos EU:s medlemsstater för frågor som är viktiga för oss, säger EU-minister Jessika Roswall i ett uttalande.

Totalt är det 17 000 delegater som kommer till Sverige, en betydande andel landar på Arlanda även om mötet inte hålls i XPO. Det finns en hel del möten på andra håll i landet men på det stora hela kommer de flesta att hållas i Arlandastad. Av de cirka 150 mötena så kommer omkring 35 möten hålls på andra håll i landet.
– Att merparten av de möten som kommer hållas under Sveriges ordförandeskap i EU förläggs på Scandinavian XPO är mycket positivt för Sigtuna som värdkommun för Arlanda och visar på platsens betydelse inte bara regionalt och nationellt, utan även internationellt, kommenterar Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Uppdaterad kl. 18.12

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening