Foto: Pressbild

Välkomnar EU till kommunen

Sigtuna kommun är värd för över hundra EU-möten 2023 och just nu pågår ett intensivt arbete mellan olika aktörer för att mötena ska bli så bra som möjligt.

märsta.nu rapporterade i helgen om att över tio EU-möten på ministernivå kommer att hållas på Scandinavian XPO i Arlandastad det första halvåret 2023. Närheten till Arlanda samt moderna möteslokaler var anledningen till att lägga mötena i XPO.
– Ordförandeskapet innebär att strålkastarljuset sätts på Sverige. Det är en möjlighet att visa upp vad Sverige har att erbjuda och öka förståelsen hos EU:s medlemsstater för frågor som är viktiga för oss, säger EU-minister Jessika Roswall i ett uttalande.

Totalt är det 17 000 delegater som kommer till Sverige, en betydande andel landar på Arlanda även om mötet inte hålls i XPO. Det finns en hel del möten på andra håll i landet men på det stora hela kommer de flesta att hållas i Arlandastad. Av de cirka 150 mötena så kommer omkring 35 möten hålls på andra håll i landet.
– Att merparten av de möten som kommer hållas under Sveriges ordförandeskap i EU förläggs på Scandinavian XPO är mycket positivt för Sigtuna som värdkommun för Arlanda och visar på platsens betydelse inte bara regionalt och nationellt, utan även internationellt, kommenterar Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Uppdaterad kl. 18.12

Ny lag begränsar eldning av trädgårdsavfall

Notiser Från och med den 18 februari 2025 skärps reglerna för eldning av trädgårdsavfall. Enligt den nya lagen måste fastighetsägare i första hand kompostera eller lämna sitt avfall till en återvinningscentral.

JENSEN öppnar 2026

Notiser Hösten 2026 slår JENSEN upp dörrarna till en ny grundskola för F–9 i Steninge, Sigtuna kommun. Skolan har redan väckt stort intresse och har närmare 500 elever i kö.

Så många kallas till mönstring

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.

176 misstänkta brott anmälda i Sigtuna kommun

Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening