Våldtäktsmisstänkta motsätter sig häktning

De två som häktats på sannolika skäl misstänkta för våldtäkt överklagar häktningen till hovrätten och vill försättas på fri fot.

Enligt männens respektive advokat åberopas att de ska försättas på fri fot. En av männen anser att det inte finns bevis nog att hålla honom häktad och den andre att han är för ung och lever ett välordnat liv samtidigt som straffet för honom väntas understiga två års fängelse.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.