Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Våldtäkt på hotell utreds

Polisen uppger att en våldtäkt inträffat i norra Stockholm och enligt Aftonbladet rör det sig om ett hotell i närheten av Arlanda.

En man greps vid 6-tiden i morse misstänkt för våldtäkt uppger Aftonbladet. Våldtäkten ska ha skett på ett hotell i närheten av Arlanda, det är andra gången inom knappt ett år som en våldtäkt utreds på ett Arlandahotell. Två personer friades från våldtäktsmisstankar förra våren.

Aftonbladet skriver att våldtäkten anmäldes natten till lördag, kl 2.41. Kvinnan uppgav att hon våldtagits och en man frihetsberövades. Kvinnan har förts till sjukhus för vård och kontroll. En teknisk undersökning kommer att genomföras av hotellrummet.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.