Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Våldtäkt på hotell utreds

Polisen uppger att en våldtäkt inträffat i norra Stockholm och enligt Aftonbladet rör det sig om ett hotell i närheten av Arlanda.

En man greps vid 6-tiden i morse misstänkt för våldtäkt uppger Aftonbladet. Våldtäkten ska ha skett på ett hotell i närheten av Arlanda, det är andra gången inom knappt ett år som en våldtäkt utreds på ett Arlandahotell. Två personer friades från våldtäktsmisstankar förra våren.

Aftonbladet skriver att våldtäkten anmäldes natten till lördag, kl 2.41. Kvinnan uppgav att hon våldtagits och en man frihetsberövades. Kvinnan har förts till sjukhus för vård och kontroll. En teknisk undersökning kommer att genomföras av hotellrummet.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.