Poliser med skyddsutrustning.Foto: MMS-BildPolisen kontrollerade alla passerande fordon och personer.Foto: MMS-BildFoto: MMS-Bild
Våldsamma oroligheter i Märsta
Polisen kallades till Vänortsringen i natt sedan ett antal personer tänt eld på pallar och kastat sten på blåljuspersonal: - Vi har en insats under ledning av regional insatsledare, säger Fredrik Lundbergh vid Polisen.
Kl 01.08 larmades polis och räddningstjänst till Vänortsringen efter att en hög med lastbilspallar och bråte antänts utanför O´Learys. Vid räddningsstyrkornas ankomst möttes de av maskerade gäng. Räddningstjänsten lyckades dock släcka branden efter att polis kallat på förstärkning:
– Vi har en insats under lednings av regional insatsledare, två stycken Deltagrupper som har annan skyddsutrustning och försöker splittra grupperingar, och även fem patruller till, säger Fredrik Lundbergh vid Polisen område Stockholm Nord.
Stenkastning
Under släckningsarbetet och polisens insats har man fått stora stenar kastade mot sig. Maskerade personer på mopeder ska enligt polisen kört förbi blåljuspersonalen och slängt stenar mot dem. Enligt Lundbergh har dock ingen person skadats:
– Man har åkt runt med moped maskerade och kastat sten. Vittnen har gett vaga signalement eftersom att det är mörkt och personerna har huvor uppdragna, säger Lundbergh
Hur arbetar ni på plats just nu? – Vi jobbar med synlighet just nu och patrullerna har placerat ut sig strategiskt där mopederna åker fram och tillbaka. Man har stoppat fordon och personer som man träffat på i anslutning till området.
Räddningstjänst bistår
Brandkåren har fått en uppställningsplats av polisens insatsledare där man väntar på order om läget skulle förändras och fler bränder skulle startas: – De vill ha oss där om det händer något mer, säger ledningsoperatören vid Storstockholms brandförsvar.
Det är bra att belysa våra yttre kollegors arbetsmiljö med stenkastning som ett inslag. Just nu undrar jag dock om det triggat igång vissa.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.