Poliser med skyddsutrustning.Foto: MMS-BildPolisen kontrollerade alla passerande fordon och personer.Foto: MMS-BildFoto: MMS-Bild
Våldsamma oroligheter i Märsta
Polisen kallades till Vänortsringen i natt sedan ett antal personer tänt eld på pallar och kastat sten på blåljuspersonal: - Vi har en insats under ledning av regional insatsledare, säger Fredrik Lundbergh vid Polisen.
Kl 01.08 larmades polis och räddningstjänst till Vänortsringen efter att en hög med lastbilspallar och bråte antänts utanför O´Learys. Vid räddningsstyrkornas ankomst möttes de av maskerade gäng. Räddningstjänsten lyckades dock släcka branden efter att polis kallat på förstärkning:
– Vi har en insats under lednings av regional insatsledare, två stycken Deltagrupper som har annan skyddsutrustning och försöker splittra grupperingar, och även fem patruller till, säger Fredrik Lundbergh vid Polisen område Stockholm Nord.
Stenkastning
Under släckningsarbetet och polisens insats har man fått stora stenar kastade mot sig. Maskerade personer på mopeder ska enligt polisen kört förbi blåljuspersonalen och slängt stenar mot dem. Enligt Lundbergh har dock ingen person skadats:
– Man har åkt runt med moped maskerade och kastat sten. Vittnen har gett vaga signalement eftersom att det är mörkt och personerna har huvor uppdragna, säger Lundbergh
Hur arbetar ni på plats just nu? – Vi jobbar med synlighet just nu och patrullerna har placerat ut sig strategiskt där mopederna åker fram och tillbaka. Man har stoppat fordon och personer som man träffat på i anslutning till området.
Räddningstjänst bistår
Brandkåren har fått en uppställningsplats av polisens insatsledare där man väntar på order om läget skulle förändras och fler bränder skulle startas: – De vill ha oss där om det händer något mer, säger ledningsoperatören vid Storstockholms brandförsvar.
Det är bra att belysa våra yttre kollegors arbetsmiljö med stenkastning som ett inslag. Just nu undrar jag dock om det triggat igång vissa.
Nyheter SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.
Nyheter Under juli tog SOS Alarm emot 17 samtal om trafikolyckor i Sigtuna kommun. Det är något över det historiska snittet för månaden, som ligger på 14 samtal.
Nyheter Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.
Nyheter Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.
Nyheter En man i 50-årsåldern har gripits misstänkt för att ha misshandlat sin partner i Sigtuna. Händelsen inträffade på torsdagskvällen och ska ha skett i närvaro av parets gemensamma barn.
Nyheter Under torsdagen inträffade en trafikolycka på väg 263 mellan Märsta och Sigtuna. Två personbilar kolliderade, vilket ledde till att räddningstjänst, polis och ambulans larmades till platsen.
Nyheter Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.